2009-03-23

Nya (affärs)upptäckter i Malmö...


(Photo courtesy Electric dreams)

Nej, det handlar inte om att jag upptäckt nya businessmöjligheter - det handlar helt enkelt om upptäckten av "nya" affärer i betydelsen butiker.

Ganska snart har jag jobbat 1 år i Malmö centrum.
Med tanke på den långa tid borde man kanske ha hunnit utforska fler butiker än vad jag gjort men så är alltså inte fallet. (Nu kan man naturligtvis ställa sig frågan vad som är en vedertagen standard för detta - kanske jag ligger i paritet med relevant upptäckarlinje - men i alla fall.)

Å andra sidan ger det ju mig möjlighet att få upptäcka dem nu istället och kanske är det logiskt att det är just så; första året på en ny arbetsplats handlar ju om så mycket mer än att upptäcka butuiker på sin lunchrast....

Men, jag tänkte därför ta tillfället i akt att lyfta fram nya (för mig) butiker som jag sprungit på och in i - på sista tiden - i Malmös absoluta centrum.

Först ut är Weekday som ligger alldeles vid kanalen på Södra Vallgatan 5 i nära anslutning till Gustav Adolfs torg och Södra Förstadsgatan.
Jag hade förvisso varit inne i den tidigare men bara då på bottenvåningen och det är på andra våningen "ögonen öppnas". Förvisso är första plan ganska maxat med sina "labyrinter" bland alla olika jeanssorter men det stora utrymmet och "luftigheten" på andra plan imponerar verkligen.
Med stora fönster mot kanalen får butiken också in gott om dagsljus vilket dels är estetiskt och ljusmässigt trevligt men det ger också oss konsumenter att se kläderna i dagsljus i stället för i skenet av det konstgjorda lysrörsskenet.

Jag var på jakt efter en Barbour jacka - ett märke som de inte hade - men istället träffade jag en trevlig säljare som visade mig deras jacksortiment. (Köpte inget idag men lade undan en...).
De hade naturligtvis tröjor, byxor och skjortor också och jag kommer definitivt att återvända - kanske redan i morgon?

Over and out

PS
Arkitektoniskt är Weekday butiken riktigt läcker - designad av Electric Dreams.
Läs mer om dem och butikens design här.

DS