2008-11-27

Hur LOL kan det bli?



Sitter på tåget.
Igen.
Utanför rusar landskapet förbi i rasande takt.
Det som för någon dag sedan var vitt är nu återigen brunt och grönt.
Hyggligt varma vindar har återigen dragit över Skåne och förvandlat kylan och det vita till ett mörkare och fuktigare landskap igen.
Inne i kupén är det dock ljust och jag försöker återigen arbeta med mina uppgifter på min Laptop.
PC.
Tyvärr.
Här rusar inte processorn på i någon speciell takt. (Om det dock är något som rusar är det fläkten...)

Jag begriper inte hur man inte snabbt inser att PC och Vista är så himla LOL jämfört med en enkel men reptilsnabb MacBook som jag har i privat ägo.

På min egna Mac har jag ungefär samma programvaror som på denna - säkert både dyrare och nyare HP Laptop - med den skillnaden att där händer det saker när jag klickar på de olika tangenterna.
Jag slipper få fram det snurrande hjulet så fort jag skriver in något kommando.
Jo, föresten, jag har ju inget antivirusprogram installerat på min Mac men det behövs ju å andra sidan heller inte.
Macen står ju på en helt annan solid grund, och är det nåt jag har blivit sen jag köpte min Mac så är det kräsen men kanske inte perfektionist eller snobb (men följ gärna länkarna).

Nej, det är anmärkningsvärt att kombinationen Vista och PC kan fungera dåligt.
Å andra sidan det konfirmerar bara mitt privata inköp av en Mac om och om igen - varje ny dag!

Over and out

2008-11-19

Företagsdagis? Varför inte!

Läste en intressant artikel om en intressant tanke i gårdagens SVD.
Den bar rubriken "Dagishämtning pressar föräldrar" (skojar du...;-)) och handlade om att föräldrar ofta är stressade av att såväl lämna sina barn i tid och sedan också hämta dem i tid. Däremellan ska föräldrarna förhoppningsvis prestera ett gott dagsverke.
(I webbversionen av tidningen har dock rubriken ändrats till "Dagishämtning skadar företagen"...)
Enligt Billy McCormac fungerar inte detta speciellt bra utan resultatet blir att föräldrarna inte sköter sitt arbete som de borde, pga av dessa hämtningar och lämningar.

Ett sätt att kunna lösa detta menar Timbrotänkaren är att införa företagsdagis.
Man skulle ha barnen alldeles nära, man skulle kunna äta lunch med dem och lämning och hämtning skulle inte vara ett "issue".

LO reagerar naturligtvis som man kan tänka sig på en sådan idé - alla ska ju mappas in i samma system - de är ju redan negativa till privata dagis så varför skulle de vara positiva till detta?

Det finns både för- och nackdelar med en lösning liknande detta;
Om man pendlar som både jag och min fru gör - skulle man ta med sig barnen i bilen eller på tåget?
Vidare; Även att lämna och hämta barnen på fritids tar sin beskärda del av tid - om än att det går betydligt snabbare och att barnen är betydligt mer självgående i denna ålder.
Kanske vi kunde skapa företagsskolor med tillhörande fritids också...?

Hmm, jag tror på så stor flexibilitet som möjligt för oss föräldrar och för alla barn.
Jag tror på såväl kommunala förskolor som privata - så länge de följer de regler som finns.
Jag tror också att det är attraktivt för vissa med företagsdagis medan andra kommer lockas av att det är fullt OK att ta med barnen till jobbet nån dag då och då och att det finns avsedda utrymmen och lek- och lärosaker för barnen.

Andra kommer inte alls vara intresserade av detta men det är så det bör vara; valfrihet för människan.

Over and out

2008-11-18

Min nya kaffekvarn...


...heter Gaggia MDF och är min senaste kaffeinvestering.
Denna gången handlar det om en kaffekvarn som jag sedan ganska länge "saknat".
I lördags kom den hem via posten efter ett inlyckat "inrop" via Tradera.

Till skillnad från en äldre kaffekvarn maler denna verkligen bra och det känns himla fräscht att mala sitt kaffe varje morgon - som det faktiskt för tillfället blir.
I stället för att hälla i mig en balja bryggkaffe inleder jag numera morgonen med en Cappucino. Perfetto!

För er andra som gärna vill ha en ny kaffekvarn - rekommenderar jag gärna Kaffemaskinen som alltid tillhandahåller god service och schyssta produkter.

Over and out

2008-11-17

JazzAttacks levererar!

Måndag morgon.
Sitter på tåget - återigen på väg till Malmö. Läser lite bloggar
i Google Reader och får syn på JazzAttacks senaste blogginlägg. De
tackar oss alla som kom till deras spelning på Babel i fredags(14 nov).

Jag var där. Jag hade aldrig sett bandet Live tidigare men förstått
att de tidigare fått bra kritik.

Hur var det då?
Jo, jag blev också imponerad av bandet.
Det var riktigt bra sväng och jag upplevde en fantastisk närvaro av
alla bandets medlemmar.
JazzAttacks levererade till fullo!
Ut och se dem om ni har möjlighet.

Over and out

2008-11-14

Glasvegas i Hype


Photo by Steve Gullick

Min vän och kollega Peter skickade ett SMS i går och tipsade om att Glasvegas - bandet vars skiva jag tidigare höjde till skyarna - skulle vara med på SVT denna kväll.
Absolut intressant och sevärt.
Som vanligt erbjuder SVT förstklassiga webb-TV-tjänster och för er som missade programmet - ta chansen och titta nu.
Programmet finns tillgängligt 29 dagar från nu.

Over and Out

2008-11-12

BASF C-120


Minns ni kodbeteckningen?

Ja, det behövde inte nödvändigtvis stå BASF utan kunde stå vilket märke som helst; TDK, Sony, Maxell, osv.

Det handlar om kassettband och alla vi som växte upp med dessa använde dem för att kopiera - dvs spela in olika vinylskivor men också rena radioprogram som tio-i-topp eller poporama mm.

Så, att kopiera är inget nytt.
Rätt eller fel så hade det skett i alla tider men med och på olika medier.

Just nu är det högaktuellt igen - dvs frågan om kopiering och kanske framförallt utdelning av dessa kopior; sk fildelning.
Fenonemet är inte nytt men möjligheterna till att dela med sig av sina kopior är helt annorlunda. För att råda bot på detta har SVD skrivit om den kommande Ipred lagen idag och enligt SVD är "Kulturarbetare positiva till Ipred-lagen".

Personligen vet jag inte om detta är rätt sätt att gå och om det kommer leda till den lösning som skivbolagen och artisterna önskar.

Jag hade helst sett en drastisk prisändring på skivorna på iTunes - då hade det varit väl så intressant att köpa mp3, mp4 filer, istället för att bara hämta dem.

Over and out

2008-11-11

Cykeltjuven

Min minsta lillebror hälsade på hemma hos oss i helgen.
Han berättade då att han under en kort stund - sett ur ett livstidsperspektiv - inte låst sin cykel.
Följden blev - naturligtvis - att den stals.

Naturligtvis?

Är det naturligt att en cykel som inte är låst ska/måste/bör(!?) stjälas?
Eller är det ett tecken på att samhället och dess individer är sjuka?
Vi är så sjuka att om man inte låser en cykel är det "rätt" att den stjäls...
"Är du så dum så att du glömmer att låsa din cykel får du stå ditt eget kast..."

Men visst hade det varit skönt om man kunde ställa sin cykel i vilket cykeltställ som helst - olåst - och veta att den skulle få stå orörd.
En utopi naturligtvis.

Det kanske istället är - som Pernilla Rosenlind skriver i SVD - att min bror borde skämmas över sin stulna cykel?
Hon skriver:

"Men i min skalle har tjuven förvandlats från snorunge till fattig mamma med två
hjärtsvaga ungar (eller tre – hon kanske har en i sele på magen
också?), som flitigt lämnar på dagis och sen tar tvärbanan till jobbet.
Eller har hon redan blivit varslad? Åker hon till arbetsförmedlingen
och tvingas gå på pinsamt amatörpsykologiska lär känna dig
själv-kurser?"

Det kanske är så det är - och då kanske det är bra att brorsans cykel stals.

Hmm, nej en stöld är dock en stöld och jag hade gärna sett att ens personliga saker allt från cyklar till prylar i ett hus fick vara i fred för tjuvar.

Over and out


2008-11-10

Yes we can

Amerikanska folket har gjort sitt och ny president blir som bekant Barack Obama.

Vad ni kanske däremot inte visste var att Obama - liksom tidigare nämnda Carl Bildt och Carl-Henrik Svanberg - väljer Mac!
Det är verkligen "Change we can believe in"!

Over and out

2008-11-06

11.11


Titta på bilden ovanför.
Där står 3 Titanväskor i hotellvestibulen på Hotel Ucciardhome i Palermo.
Klockan är ca 06.30 på morgonen men vi är redan på väg hem från Sicilien och väskorna är packade med allehanda kläder, drycker och ostar.
Ja, i mitt fall och i min väska finns det i alla fall ost; En Parmigianno Reggiano samt en enklare Grana Padano ost. Otroligt gott!

Inte visste jag då, lugnt smuttandes på min Cappucino, att det skulle dröja fram till klockan 11.11, torsdagen den 6 november, till dess att denna väska åter skulle befinna sig i min absoluta närvaro. I detta fall i min hall. (Jag var bara tvungen att ta ett kort på den återfunna väskan...).



Efter den längsta av resor - dvs den längsta av resor utifrån förutsättning att vi flyger inom Europa, den innehöll många stressmoment, vi hann inte med nån lunch, bla, bla och att den estimerade hemma tiden skulle vara ca 18-18.30 - nådde jag hemmet tisdagen den 4 november ca 20.45 men utan väska.

Dessförinnan hade vi fått springa som dårar, bett en resebyråmänniska hålla planet i Rom eftersom bagaget från Palermo hade tagit knappt 1,5 timmar att få fram.
Ja, och sedan dök bagaget - det som kommit med - väldigt snabbt fram i Köpenhamn, men mitt och några andras var naturligtvis inte med.

Sedan var det strömavbrott i Hässleholmstrakten så att tåget som skulle ta mig ända hem gick inte. Utan det skulle bli buss. Ja, det var vad de sa i alla fall, men plötsligt ändrades buden igen och återigen blev det en rusch till tåget som så småningom gick i väg i alla fall....

Och så idag, så kom äntligen väskan i alla fall. Puh.

Och osten?
Lite demolerad men ack så välsmakande.

Over and out




2008-11-03

Rum 309

Måndag morgon - efter en kväll och natt i rum 309 på hotell
Ucciardhome i Palermo.
Vi har alltså lämnat sydöstra delen av Sicilien och befinner oss nu
i den pulserande och högljudda huvudstaden.
Efter en trevlig middag ett par kilometer iväg avslutades festen i rum
309 tillsammans med ett tiotal kollegor. Det blev sent men nu är det
dags Palermo sightseeing efter en - förhoppningsvis -god frukost.
Kanske en kaffekvarn idag...?

Over and out

2008-11-02

Etna!

Klockan är strax efter halv 12 och jag befinner mig på Etna. Solen
skiner från en klarblå himmel och lufttemperaturen ligger säkert
kring dryga 20. Enligt vår guide är detta ovanligt varmt men vem
klagar? Fantastiskt!
Igår såg vi från vingården Murgo lavaströmmar lysa upp den svarta
natten. Magnifico!
Vi ska vandra runt här ett par timmar innan vi sedan drar till Palermo
senare i eftermiddag.

Over and out